System SBE

Czystość w łaźni

Co prawda łaźnia parowa jest jednym ze sposobów realizowania idei SPA, czyli "zdrowia przez wodę", ale czy woda zawsze znaczy zdrowie?

Podstawowym warunkiem jest oczywiście czystość tejże wody. Wkraczamy tu na grunt problemów charakterystycznych dla urządzeń basenowych a związanych z procesem uzdatniania wody. Co prawda użytkownicy łaźni parowej są w tej korzystnej sytuacji, że źródłem wody (pomijając atrakcje typu brodziki i fontanny) jest gorąca para wodna. Temperatura wrzenia wody w generatorze działa korzystnie, gdyż jest zabójcza dla większości drobnoustrojów, ale w samej łaźni jest już nieco groźniej.

Niestety warunki panujące w łaźni parowej, czyli wysoka wilgotność i temperatura, sprzyjają rozwojowi drobnoustrojów. Na szczęście jednak wnętrze profesjonalnej łaźni wykonane jest z materiałów nienasiąkliwych (dlatego zakazane jest drewno), zwykle o gładkich powierzchniach, więc walka z niepożądanym życiem biologicznym nie jest skazana na przegraną.

Ogólna zależność jest prosta - im rzadziej czyścimy, tym musimy to czynić bardziej radykalnie. Przy regularnym czyszczeniu łaźni, np. po każdej kąpieli, wystarczy przetarcie wnętrza łaźni roztworem delikatnego detergentu lub nawet samą wodą. Jeżeli natomiast zaoszczędzimy czas zaniedbując czystość w łaźni, to doprowadzenie jej do higienicznych warunków będzie trudne. Oczywiście ograniczanie się przy czyszczeniu jedynie do powierzchni widocznych i łatwo dostępnych to zła taktyka. Właśnie w miejscach mniej widocznych, np. pod siedziskami, najszybciej dochodzi do gromadzenia się chropowatych osadów, stanowiących świetne podłoże dla niepożądanej aktywności biologicznej.

Bardzo istotne jest takie wykonanie łaźni, aby wyeliminować wszelkie miejsca trudne do czyszczenia. Szczególnie niebezpieczne są wszelkie szczeliny i pory (np. uszczelki pomiędzy elementami kabin plastikowych lub porowate fugi okładzin ceramicznych). Często takie miejsca występują w drzwiach do łaźni parowych, zwłaszcza wykonanych z typowych dla stolarki aluminiowej profili, często bogato wyposażonych w różne systemowe załamania i szczeliny np. do montażu uszczelek. Także kształt samej uszczelki zdecydowanie wpływa na możliwość utrzymania jej w czystości. Dużym błędem jest stosowanie uszczelek o przekroju zamkniętym tworzącym rodzaj rurki, do której wnętrza praktycznie nie jesteśmy w stanie dotrzeć, w odróżnieniu od drobnoustrojów.

Szczególnie istotne ze względu na duże obciążenie eksploatacyjne jest utrzymanie w czystości łaźni publicznych. Warto w takich przypadkach rozważyć montaż urządzeń do czyszczenia i dezynfekcji wnętrza łaźni parowej.

Copyright © 2024 by C-PLAST